חרדות במהלך ההריון – איך מזהים?

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: הריון ולידה

דיכאון אחרי לידה ואף חרדות אחרי לידה הם מצבים מוכרים יחסית שהמודעות אליהן התפתחה בזמן האחרון. עם זאת חשוב להכיר כי ישנה תופעה נוספת בקרב נשים הרות – חרדה במהלך ההריון עצמו.

מהן חרדות בהריון?

תקופת ההריון עבור רוב הזוגות היא תקופה חשובה ויפה, לעיתים קרובות תקופה זו משמשת לצורך הכנה פיזית ורגשית של בני הזוג והמשפחה לקראת התינוק החדש.
עבור רוב הנשים תקופה זו מלווה גם בחששות ודאגות לקראת העתיד לבא, אך, ישנן נשים רבות (רבות משנדמה לנו) שתקופה זו אינה כל כך יפה עבורן והן מעבירות אותה בסבל וקושי רבים. אחת הסיבות לכך היא חרדות במהלך ההריון.

איך מאבחנים חרדה במהלך הריון

דאגות מסוימות במהלך ההריון לעובר או לעצמך ולמשפחה הן טבעיות מאד. עם זאת, מצב בו החרדה והדאגה גואות ועולות ופוגעות במצב רוחך או בתפקוד היומיומי שלך, במהלך ההריון, הם כנראה סימן שאת סובלת מחרדות במהלך ההריון.

אם את דואגת בצורה לא רציונאלית, מתמשכת ובעוצמה גבוה מהסביר לגבי מצב העובר, לגבי הלידה הקרבה או לגבי תפקודך העתידי כאמא, יתכן שאת סובלת מחרדות בהריון.

מהם הסימנים לחרדה במהלך ההריון?

חרדה במהלך הריון וחרדה לאחר לידה מתאפיינות בסימנים דומים לחרדה כללית כמו כעסנות, עצבנות וחוסר שקט גופני, דאגות רבות, הרגשת בהלה ומתח מתמשך, קושי  להירגע באופן עצמאי ועוד וכן בסימנים פיזיולוגים/גופניים כגון קוצר נשימה, יובש בפה, קצב דפיקות לב גבוה, מתח שרירים, רעד, כאבי בטן, הזעה, שלשולים, עצירות ועוד.
חרדות במהלך ההיריון מתאפיינות במחשבות שליליות ומטרידות בנוגע להריון עצמו, שלום העובר, דאגות לעתיד, ללידה, לבריאות התינוק ועוד. בעוד חרדות שמופיעות לאחר הלידה קשורות בדרך כלל למחשבות שליליות וטורדניות בנוגע לתפקוד האישה כאימא, בריאות התינוק וכולי.

האם ואיך חרדות במהלך ההריון עלולות להשפיע על העובר? נסביר בהמשך המאמר.

מרכז רימון - מומחים בטיפול בחרדות במהלך ההריון.
מרכז רימון – מומחים בטיפול בחרדות במהלך ההריון.

האם חרדות בהריון עלולות להשפיע על העובר?

ישנם מחקרים רבים שמראים כי לחרדות ודיכאון במהלך ההריון עשויה להיות השפעה על העובר.

כאשר אנו חווים מתח או חרדה מתמשכים, הגוף מגיב בצורה מסוימת, כגון דפיקות לב מהירות, קשיי נשימה, שינויים ברמות ההורמונים בגוף (למשל נוכחות גבוה של קורטיזול – הורמון הלחץ בעת חרדה), עליה בלחץ הדם ועוד. תופעות גופניות אלה עלולות להשפיע על ההריון ומהלך ההריון ואף על העובר.

מחקרים מוכיחים כי דיכאון וחרדה במהלך ההריון עלולים להעלות את הסיכון להפלה, ללידה מוקדמת, ללידת תינוק במשקל נמוך ועוד.

כיצד לטפל בחרדות במהלך ההריון?

אחת הדרכים המרכזיות להתמודד עם מצוקות רגשיות ובעיקר בתקופת הריון היא בעזרת שיתוף וקבלת תמיכה מהסביבה הקרובה, שמירה על תקשורת פתוחה וכנה עם בן או בת הזוג, שיתוף במחשבות וברגשות שעולים בזמן לחץ וחרדה.

בנוסף, חשוב לשמור על אורח חיים בריא, על תזונה מסודרת ומאוזנת, על כושר גופני וספורט מותאם לנשים הרות.

ניתן להשתמש גם בטכניקות הרפיה שונות, יוגה, מדיטציה, טכניקות הרגעה נשימתיות. כמו כן אפשר לפנות לרפואה האלטרנטיבית ולבדוק אילו אמצעים קיימים להרגעה בזמן הריון, כמו דיקור סיני, טיפולי מגע שונים וכולי.

פניה לטיפול פסיכולוגי מקצועי לטיפול בחרדות בזמן ההריון

מתי מומלץ לפנות לעזרה מקצועית?

אם את מרגישה שהחרדות משתלטות עלייך וממלאות את רוב יומך, אם את מבלה חלק גדול מהיום בדאגות שלא מרפות אותך, אם את מרגישה שהתפקוד היומיומי שלך נפגע, מרגישה קושי להרכז, עצבנות, חוסר שקט וכעסנות במערכות יחסים זוגיות וחברתיות או מול הילדים, אלו יכולים להיות סימנים עבורך שכדאי לפנות לעזרה מקצועית.

טיפול פסיכולוגי מקצועי בחרדות בהריון במרכז רימון

לנו במרכז רימון חשוב שתוכלו לקבל טיפול פסיכלוגי מקצועי מאנשי מקצוע מנוסים ומוכשרים. חשוב לנו שתקבלו שירות ברמה גבוה ושתוכלו למצוא את המטפל המתאים ביותר עבורכם באזור מגוריכם. לכן פיתחנו את מנוע החיפוש החכם למטפלים ופסיכלוגים מומלצים. בעזרת מנוע החיפוש תוכלו למצוא מטפל או פסיכולוגית מומלצת בתחום שתוכל לסייע לך ולבני משפחתך בתקופה קשה זו ולהסתגל לשינויים הצפויים לבא.

חשוב לדעת שישנו טיפול יעיל לחרדות בתקופת ההריון, אל תשארו לבד,
פנו אלינו עכשיו לאיתור המטפל המתאים ביותר.

המומחים של רימון ב

הריון ולידה
קובי בן-נון
אריאל, ירושלים
עברית
רות ויניאר
עברית
חגית כהן
עברית, אנגלית

עוד מאמרים בנושא

טיפול פסיכולוגי בצפון תל אביב, מרכז רימון - פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים ממלצים בצפון תל אביב
צריכים לטיפול פסיכולוגי בצפון תל אביב או טיפול רגשי בצפון תל אביב?מחפשים המלצה לפסיכולוג מומלץ לילדים ונוער בצפון תל אביב?תן לנו לעזור לכם באיתור הפסיכולוג...
מרכז רימון - מומחים בטיפול בחרדות לאחר לידה
את לאחר לידה ומרגישה מודאגת יותר מהרגיל ?יכול להיות שאת סובלת מחרדות לאחר לידה.במאמר זה נסקור את כל מה שצריך לדעת בנוגע לחרדות לאחר לידה....
בחן את עצמך - שאלונים - מרכז רימון
שאלונים פסיכולוגים הם כלי אבחוני שיכול לסייע באיתור וזיהוי מוקדם של מגוון בעיות רגשיות, חברתיות ופסיכולוגיות בקרב ילדים, מתבגרים ומבוגרים. לא כל שאלון “בחן את...
שאלון הורים לאבחון חרדה בקרב ילדים ומתבגרים - מרכז רימון
הבן שלך מתלונן על כאבים כל פעם שהוא צריך להגיע לבית ספר או למקום חדש?הבת שלך מסרבת להתרחק מכם ונלחצת כל פעם שצריכה להשאר עם...
צפו בראיון של אלעד דהן, עו”ס קליני, פסיכותרפיסט ומנהל מרכז רימון עם דליק ווליניץ ברדיו תל אביב 102FM.ראיון, אלעד נותן הסבר בנוגע לסיבות לחרדה מליצנים,...
מרכז רימון מומחים בטיפול בחרדה חברתית אצל ילדים ומתבגרים
הילד שלכם ביישן ומתקשה לתקשר עם אחרים? אולי הוא סובל מחרדה חברתית. מהי חרדה חברתית אצל ילדים ונוער? תמיד שמתם לב שהילד שלכם ביישן, מתקשה...
מרכז רימון - מומחים בטיפול בחרדות לאחר לידה

חרדות לאחר לידה

את לאחר לידה ומרגישה מודאגת יותר מהרגיל ?יכול להיות שאת סובלת מחרדות לאחר לידה.במאמר זה נסקור את כל מה שצריך לדעת בנוגע לחרדות לאחר לידה.

להמשך קריאה
בחן את עצמך - שאלונים - מרכז רימון

בחן את עצמך – שאלונים

שאלונים פסיכולוגים הם כלי אבחוני שיכול לסייע באיתור וזיהוי מוקדם של מגוון בעיות רגשיות, חברתיות ופסיכולוגיות בקרב ילדים, מתבגרים ומבוגרים. לא כל שאלון “בחן את

להמשך קריאה

מהו פחד מליצנים?

צפו בראיון של אלעד דהן, עו”ס קליני, פסיכותרפיסט ומנהל מרכז רימון עם דליק ווליניץ ברדיו תל אביב 102FM.ראיון, אלעד נותן הסבר בנוגע לסיבות לחרדה מליצנים,

להמשך קריאה

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת