טיפול באומנות

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: טיפול בהבעה ויצירה

מהו טיפול באומנות?

טיפול באומנות הוא מקצוע טיפולי מוכר העוסק בטיפול רגשי / נפשי תוך שימוש בכלים וחומרים אומנותיים . טיפול באומנות מתבצע על ידי מטפל מוסמך באומנות המשתמש באמצעים וחומרים אומנותיים במהלך תהליך היצירה וחקירת תוצרי היצירה בשיתוף המטופל.

במה מסייע טיפול באומנות?

טיפול באומנות מסייע בגילוי עצמי, זיהוי וויסות רגשות והתנהגויות, פיתוח מודעות עצמית, ניהול כעסים, טיפול בהתמכרויות, פיתוח מיומנויות וכישורים חברתיים, שיפור קריאת המציאות והבנת מצבים חברתיים, הפחתת חרדה ושיפור הדימוי והבטחון העצמי.
מטרת הטיפול היא שיפור התפקוד היומיומי של המטופל במגוון תחומי חיים – תפקוד לימודי, תפקוד אישי / רגשי, תפקוד חברתי, תפקוד זוגי ושיפור התחושה הפנימית לגבי עצמי ובכלל.

איזה ידע דרוש למטפל באומנות?

טיפול מסוג זה דורש ידע באומנות וניסיון מעשי בעיסוק בכלים וחומרים אומנותיים (ציור, רישום, פיסול ואמצעים אומנותיים אחרים), ידע וניסיון בהבנת תהליך היצירה, הבנה בהתפתחות בני אדם, תהליכים פסיכולוגים, תיאוריות טיפוליות וטכניקות טיפוליות.
כיום נעשה שימוש ויישום של טיפול באומנות במגוון מאד רחב של מסגרות, מבתי חולים ובתי ספר, דרך מרכזי שיקום, מרכזי עזר לתלמידים עם צרכים מיוחדים, מרכזי חירום ועוד מגוון של מסגרות קהילתיות וקליניות.
טיפול באמצעות שימוש בכלים אומנותיים מיושם בטיפול פרטני (אחד על אחד) ובטיפול קבוצתי. באמצעות הטיפול המטפל עוזר למטפל לפתח את יכולותיו ונטיותיו האומנותיות ואת היצירתיות שבו על מנת לעזור ולשפר את מצבו הרגשי, הגופני והנפשי.
המחקר בתחום תומך בטיפול באומנות ככלי לביטוי אישי המסוגל לסייע לטיפול בטראומה, מחלות, משברים, בעיות בתחום בריאות הנפש, התפתחות אישית ועוד.

מי זקוק לטיפול באומנות?

טיפול באומנות יכול לסייע לאנשים, ילדים, זוגות, משפחות ואף קבוצות.
טיפול באמנות נמצא כטיפול יעיל לאנשים שחווים או חוו טראומה, לקות התפתחותית, בעיות רגשיות והתנהגותיות, בעיות וקשיים לימודיים, אנשים שחוו טראומה כתוצאה מהתעללות או פגיעה חברתית או ראומה כתוצאה מאירוע טראומטי כמו תאונה או אסון טבע. טיפול באומנות נמצא יעיל גם עבור אנשים הסובלים מבעיות רפואיות, מחלות כגון סרטן או פגיעות ראש או פציעות טראומטיות, אנשים הסובלים מדיכאון וחרדה ועוד. טיפול באומנות נמצא יעיל גם להפחתת התנהגויות בעייתיות כגון התמכרויות, התפרצויות זעם, התנהגויות כתוצאה ממתח וסטרס. טיפול באומנות יכול להיות גם אמצעי להתפחות אישית ורכישת חוויות חיוביות שהן תוצאה של תהליך יצירה במסגרת טיפולית.

כיצד מתבצע טיפול באומנות?

מטפל בהבעה ויצירה הוא איש מקצוע מנוסה ומיומן מאד הן בטיפול והן באומנות. במהלך הטיפול, תוך כדי תהליך היצירה או התבוננות על היצירה המוגמרת, המטפל המנוסה יודע לאתר ולהתייחס לרמזים וסמלים סימבולים ומטפורות שבאות לידי ביטוי ביצירה. לרוב אלו תחומים שקשה מאד לבטא באמצעות מילים ותוך שימוש ביצירה ובתהליך היצירתי, מטפל או מטפלת באומנות יכולים לסייע ברגישות למטופל להכיר את עצמו ולגלות על עצמו דברים חדשים.

טיפול באמנות מתאים בעיקר לילדים?

תרפיה באומנות מתאימה במיוחד לילדים מאחר וילדים משתמשים לעתים קרובות באומנות כדרך להבעה עצמית. הטיפול מתאים לילדים הסובלים מבעיות חברתיות, בעיות לימודיות או התנהגותיות, בעיות רגשיות כגון חרדות או עצבות, בייש נות ניכרת, התנהגויות טקסיות ועוד יכולים להפיק מאד מטיפול באומנות.אין צורך בכשרון או ניסיון קודם, מטרתו של טיפול באומנות לילדים הנקרא גם תרפיה באומנות לילדים אינה ללמד או לשפוט את היכולות היצירתיות של הילד, אלא לעודדו ליצירתיות ופתיחות והבעה חופשית של עצמו דרך היצירה. בכל מצב בו הורה מודאג בנוגע להתנהגויותיו או מצבו הרגשי של ילדו – מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע.

מדוע דווקא במרכז רימון?

בגלל שאנו מקפידים לעבוד עם מטפלים מומחים ומנוסים.
בגלל שאנו מקפידים ומפקחים על השתייכות לארגונים מקצועיים ועמידה בנהלים המקצועיים הקפדניים ביותר.
מאחר ואנו מקפידים על מטפלים אנושיים ואיכפתיים.
בגלל שלא נעבוד עם מטפלים שקיבלו פידבק שלילי ממטופלים.
בגלל שאנו מקפידים שהמטפלים שעובדים עימנו ידאגו תמיד להכשרתם המקצועית, להמשך למידה והתפתחות, התעדכנות בחידושי המקצוע, קבלת הדרכות והכוונה מקצועית.
בגלל שנדע לכוון אותך למטפל ולטיפול המתאים.
בגלל שהמטפלים שלנו מוכנים לייעץ לכם ללא כל התחייבות.
ובגלל שאתם יכולים לדעת על פי תו האיכות שלנו איזה מטפלים עומדים בסטנדרט המקצועי המחמיר שלנו – מטפלים שקיבלו את תו האיכות הם מטפלים שסיימו תואר שני לפחות במקצוע טיפולי במוסד אקדמי מוכר, שיש להם ניסיון בתחום ההתמחות שלהם ושהם קיבלו המלצות מאנשי מקצוע בכירים בתחומם.
פנו אלינו עכשיו להתאמת מומחה ללא התחייבות.

המומחים של רימון ב

טיפול בהבעה ויצירה
קובי בן-נון
אריאל, ירושלים
עברית
רות ויניאר
עברית
חגית כהן
עברית, אנגלית

עוד מאמרים בנושא

טיפול פסיכולוגי בצפון תל אביב, מרכז רימון - פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים ממלצים בצפון תל אביב
צריכים לטיפול פסיכולוגי בצפון תל אביב או טיפול רגשי בצפון תל אביב?מחפשים המלצה לפסיכולוג מומלץ לילדים ונוער בצפון תל אביב?תן לנו לעזור לכם באיתור הפסיכולוג...
אימפולסיביות - מה הפירוש? האם זו בעיה? האם יש קשר בין התנהגות אימפולסיבית לבעיות אחרות? האם ואיך ניתן לטפל בזה? ומהם דרכי הטיפול המומלצות? מומחי מרכז רימון עונים.
מה הפירוש של המילה אימפולסיביות? האם זו בעיה? האם יש קשר בין התנהגות אימפולסיבית לבעיות אחרות? האם ואיך ניתן לטפל בזה? ומהם דרכי הטיפול המומלצות?...
מרכז רימון - מומחים ביעוץ ארגוני בפריסה ארצית - יועץ ארגוני מומלץ
מהו ייעוץ ארגוני? ארגון מתפתח וצומח הוא למעשה אנשים שגדלים ומתפתחים.כדי לגרום לארגון לצמוח ולגדול, במסגרת תהליך של ייעוץ ארגוני, חשוב להכיר את התיאוריות, המודלים...
ביעוץ אררגוני בפריסה ארציתמה זה יעוץ ארגוני ואיך עובד יעוץ ארגוני יעיל? מרכז רימון - מומחים
האם שמעת על פסיכותרפיה עם אנשים? אני מאמינה שכן. אבל מהלגבי פסיכותרפיה לארגונים? מניחה שלא שמעתם על כך. זהו למעשה ייעוץ ארגוני, סוג של טיפול...
איך מאבחנים ומטפלים בדימוי עצמי נמוך וערך עצמי נמוך - מרכז רימון - מומחים בטיפול פסיכולוגי ובטיפול רגשי בפריסה ארצית
דימוי עצמי דימוי עצמי בריא חשוב מאד לבריאות הנפשית שלך, דימוי עצמי נמוך יכול גם להשפיע על המוטיבציה שלך לעשות דברים, להיות פעיל ולהצליח. דימוי...
טיפול בעזרת בעלי חיים - מרכז רימון - מומחים בטיפול בבעלי חיים על ידי מטפלים מומחים בעזרת בעלי חיים
מהו טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים טיפול בעזרת בעלי חיים היא שיטת טיפול רגשי המשלבת בעלי חיים כגון סוסים, כלבים, חתולים, ציפורים ועוד, כאשר המטרה...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת