טיפול בחרדות אצל ילדים

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: טיפול בחרדה

מהי חרדה אצל ילדים – הסבר כללי על חרדה

חרדה היא תגובה של הילד למצב אותו הוא תופס כמסוכן, גם אם הדבר אינו מסוכן באופן אובייקטיבי.
חרדות אצל ילדים יכולות להתבטא בתלונות על כאבים שונים, המנעויות ממצבים שונים, התקפי כעס, רגזנות או תגובות בכי קיצוניות והתנגדות.
חרדות אצל ילדים עלולות לפגוע בתפקוד ותחושה הכללית של הילד ואף לפגוע בדימוי העצמי.
חרדה אצל ילדים עלולה להחמיר עם השנים, בעיקר אם החלה בגיל מוקדם.
כיום ישנם טיפולים יעילים לחרדות אצל ילדים.
טיפול יעיל בחרדות אצל ילדים יכול להביא להקלה משמועתית תוך פרק זמן קצר יחסית.
לשם טיפול נכון ומקצועי בחרדה, יש לערוך איבחון ע”י אנשי מקצוע המומחים בתחום ובעבודה עם ילדים.
לאבחון ראשוני- הכנסו לקישור: אבחון חרדות אצל ילדים

פנו אלינו עכשיו לקביעת פגישה עם מומחה טיפול בחרדות אצל ילדים באזור המגורים!

סוגים שונים של חרדות

חרדה היא למעשה תגובה טבעית של הגוף למצב של סכנה. הפרעות חרדה הן אחת מהבעיות הפסיכולוגיות הנפוצות ביותר אצל ילדים ובקרב מבוגרים. חרדה יכולה להופיע בצורות ועוצמות שונות ולגרום לטווח רחב של סימפטומים, בין סחרחורות ובחילות, כאבי ראש, כאבי בטן, לבין תחושת חוסר נחת, קשיי נשימה ועוד.
חרדות יכולות להופיע במגוון מצבים, כגון תגובה קיצונית למצב אמיתי, או תגובה למחשבה אודות התרחשות התרחשות משהו בעתיד. חרדות יכולות להיות כתגובה למצב ספציפי וייחודי או למצב כללי ולא מוגדר. ישנם התקפי חרדה המתעוררים ללא טריגר ברור ומוגדר וכאלה המופיעים נוכח טריגר ברור.
הפרעת חרדה הופכת להיות בעיה כאשר היא גורמת לתחושה אישית של סבל או כאשר היא פוגעת בתפקוד ובאיכות החיים.

הפרעות חרדה מתחלקות לכמה סוגים:
הפרעת חרדה מוכללת
חרדת פרידה
חרדת בית ספר
חרדת מבחנים
הפרעת פניקה
חרדה חברתית
פוביה ספציפית

מהם הגורמים והסיבות להתפתחות חרדה בקרב ילדים?

הגורמים להפרעות החרדה הם מגוונים ולרוב קשה להצביע על סיבה אחת ספציפית. הפרעות חרדה יכולות להתפתח כתוצאה מגורמים פסיכולוגים, כגון אישיות או נטייה מחשבתית מסוימת, גורמים ביולוגים- פיזיולוגים, כגון תורשה או כתוצאה מתהליכים כימיים במערכת העצבים המרכזית, כתוצאה מאירועים שהאדם או הילד חוו במהלך חייהם או מסגנון חיים העלול להגביר את הסיכוי לפיתוח הפרעת חרדה.

חרדה מתבטאת בכמה מישורים

במישור הפיזיולוגי

גופני חרדה עלולה להתבטא ברעד, יובש בפה, הזעה, בחילה, כאבי בטן, שילשולים, “פרפרים בבטן”, דפיקות לב מואצות, מתח שרירים, גלי קור או גלי חום, תחושת נימול, לחץ בחזה, קשיי נשימה ועוד.

במישור הרגשי

חרדה יכולה להתבטא בחוסר שקט, עצבנות, מתח, עצב, פחד או אימה. אצל ילדים חרדה יכולה להתבטא גם בכעס, עצבנות וחוסר שקט כללי.

במישור הקוגנטיבי (מחשבתי)

חרדה מתבטאת לרוב במחשבות קטסטרופליות (“אסון עומד לקרות”, “אני עומד להשתגע”, “כולם יצחקו עליי”, “לא אצליח לעמוד בזה”), בתפיסה דיכוטומית (נטיה לחשוב בשחור או לבן- “אני בטוח אשתגע מזה”) ומעוד סגנונות חשיבה דומים.

ההערכה היא כי כ 5-10 אחוז מהאוכלוסיה סובלים בכל זמן נתון מאחת מהפרעות החרדה בעוצמות שונות. כאשר בודקים בקרב אנשים האם סבלו אי פעם בחייהם מחרדה נמצא כי שיעור הסובלים מחרדה מזנק באופן משמעותי. חרדות אצל ילדים שכיחות אף יותר (במחקרים שונים נמצאה שכיחות בין 2.4 ל 17 אחוז), כאשר בארץ המצב אף גרוע יותר לאור המצב הבטחוני והעלייה בשיעורי האלימות.

טיפול בחרדות אצל ילדים שהינו מקצועי ומתבצע על ידי אנשי מקצוע המוסמכים לטפל בחרדה יכול להיות יעיל עד מאד. איבחון הבעיה נעשה על ידי איש מקצוע מנוסה ומוסמך (פסיכולוג, פסיכיאטר, עובד סוציאלי קליני). הטיפולים המרכזיים המקובלים בחרדה כוללים טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT בחרדה וטיפולים תרופתיים, כאשר ישנם סוגים רבים של טיפולים הן פסיכולוגים בחרדה והן טיפולים תרופתיים בחרדה. כאשר מטפלים בחרדות בילדים, מומלץ להתחיל בטיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT ובמידה והטיפול אינו מביא להקלה, כדאי להיוועץ עם פסיכיאטר מומחה לילדים.

טיפול חרדות אצל ילדים במרכז רימון

כשמדובר במשפחה שלכם ובטח ובטח בילדים שלכם, אתם לא רוצים לקחת סיכונים. חשוב שתפנו למטפל מומלץ בחרדות אצל ילדים ומתבגרים.
בפניה למרכז רימון אתם יכולים להיות שקטים שתגיעו לפסיכולוג ילדים מומלץ, בעל הכשרה אקדמית רלוונטית ממוסד אקדמי מוכר, בעל ניסיון והכשרות מתאימות וכמובן עם המלצות מאנשי מקצוע בכירים.
צרו קשר עכשיו לתיאום פגישת הכרות ללא התחייבות עם מטפל מומלץ בחרדות בילדים.

המומחים של רימון ב

טיפול בחרדה
קובי בן-נון
אריאל, ירושלים
עברית
רות ויניאר
עברית
חגית כהן
עברית, אנגלית

עוד מאמרים בנושא

טיפול פסיכולוגי בצפון תל אביב, מרכז רימון - פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים ממלצים בצפון תל אביב
צריכים לטיפול פסיכולוגי בצפון תל אביב או טיפול רגשי בצפון תל אביב?מחפשים המלצה לפסיכולוג מומלץ לילדים ונוער בצפון תל אביב?תן לנו לעזור לכם באיתור הפסיכולוג...
מרכז רימון - מומחים ביעוץ ארגוני בפריסה ארצית - יועץ ארגוני מומלץ
מהו ייעוץ ארגוני? ארגון מתפתח וצומח הוא למעשה אנשים שגדלים ומתפתחים.כדי לגרום לארגון לצמוח ולגדול, במסגרת תהליך של ייעוץ ארגוני, חשוב להכיר את התיאוריות, המודלים...
ביעוץ אררגוני בפריסה ארציתמה זה יעוץ ארגוני ואיך עובד יעוץ ארגוני יעיל? מרכז רימון - מומחים
האם שמעת על פסיכותרפיה עם אנשים? אני מאמינה שכן. אבל מהלגבי פסיכותרפיה לארגונים? מניחה שלא שמעתם על כך. זהו למעשה ייעוץ ארגוני, סוג של טיפול...
מרכז רימון - מומחים בטיפול בחרדות במהלך ההריון.
דיכאון אחרי לידה ואף חרדות אחרי לידה הם מצבים מוכרים יחסית שהמודעות אליהן התפתחה בזמן האחרון. עם זאת חשוב להכיר כי ישנה תופעה נוספת בקרב...
מרכז רימון - מומחים בטיפול בחרדות לאחר לידה
את לאחר לידה ומרגישה מודאגת יותר מהרגיל ?יכול להיות שאת סובלת מחרדות לאחר לידה.במאמר זה נסקור את כל מה שצריך לדעת בנוגע לחרדות לאחר לידה....
מטפל זוגי מומלץ באזור המגורים - מרכז רימון מומחים בפריסה ארצית
איתור מטפל/ת מומחה בטיפול וייעוץ זוגי מתאים אינו עניין פשוט, השוק רווי באנשי מקצוע מתחומים שונים שמציעים טיפול פסיכולוגי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, הדרכות הורים, טיפול...
מרכז רימון - מומחים בטיפול בחרדות לאחר לידה

חרדות לאחר לידה

את לאחר לידה ומרגישה מודאגת יותר מהרגיל ?יכול להיות שאת סובלת מחרדות לאחר לידה.במאמר זה נסקור את כל מה שצריך לדעת בנוגע לחרדות לאחר לידה.

להמשך קריאה

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת