טיפול בתנועה / תרפיה בתנועה

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: טיפול בהבעה ויצירה

טיפול בתנועה הנקרא גם תרפיה בתנועה נחשב כאחד ממגוון הטיפולים בתחום הטיפול בהבעה ויצירה. מדובר בטיפול אקספרסיבי, הנעשה באמצעות תנועה , ריקוד , שימוש בגוף להבעה עצמית. במאמר הבא נדבר על טיפול ייחודי זה

מהו טיפול בתנועה?

טיפול רגשי באמצעות תנועה הינו למעשה השימוש הפסיכותרפוייטי (טיפול רגשי) בתנועה ובריקוד לשם טיפול ושיפור תפקודים רגשיים, חברתיים, אינטלקטואלים ופיזיים. טיפול בתנועה מתייחס לקשת רחבה של גישות מזרחיות ומערביות בהן נעשה שימוש לקידום הבריאות הפיזית והנפשית של אדם או ילד.
טיפול בתנועה הינו טיפול ייחודי בעל יתרונות רבים כגון שיפור והרחבת התנועה, גם במובן הפיזי אך גם במובן הנפשי / רגשי, שיפור היציבה ושיווי המשקל, חיזוק והגמשת הגוף, הפחתת כאבים ועוד. לטיפול בתנועה ישנם יתרונות רבים גם באספקטים הרגשיים. הבולט שבהם הוא טיפול והפחתת סימפטומים רגשיים – נפשיים המתבטאים דרך הגוף כגון: התקפי זעם, התקפי חרדה, הפרעות אכילה. מאחר ובמהלך הטיפול ישנה התייחסות מרכזית לרגשות ומחשבות ולגורמים נפשים נוספים, טיפול בתנועה יכול לעזור גם בשינוי גישה ושינוי רגשי.
אנשים שהשתתפו בטיפול בתנועה דיווחו בין השאר על שיפור בדימוי העצמי ובבטחון העצמי, שיפור במיומנויות חברתיות ומיומנויות תקשורת, שינוי ביחס וסובלנות כלפי אחרים. השינוי הפיזי שמתרחש במהלך טיפול בתנועה מעודד וגורם גם לשינוי רגשי, פתיחות רגשית ויצירתיות.
בטיפול בתנועה נעשה כיום שימוש נרחב במסגרות טיפוליות וחינוכיות שונות ומגוונות כטכניקה טיפולית בבעיות רגשיות ובבעיות פיזיות / גופניות.
טיפול בתנועה ובריקוד מבוססים על העיקרון הבסיסי כי ישנו קשר בין הגוף והנפש ומתקיימת ביניהם אינטראקציה והשפעה הדדית. תנועות מודעות ולא מדעות של האדם מושפעות מאלמנטים נפשיים ורגשיים ויכולות אף להעיד על אישיותו של האדם. הקשר הטיפולי בין המטפל למטופל מתבסס על תקשורת לא מילולית בין השאר, כגון שפת הגוף. לתנועה ישנה משמעות נפשית סימבולית ולכן התנועה בחדר הטיפול ובמהלך הטיפול יכולה לאפשר לאדם לחוות את עצמו ולהבין את עצמו בדרכים חדשות. במהלך הטיפול המטופל יכול להבין ולהכיר את עצמו ואת יחסיו הראשוניים עם הסביבה והשפעות הסביבה על נפשו ותוך כך על תנועתו וגופו הפיזי.
השילוב בין הגוף, הנפש והרוח בטיפול בתנועה מאפשר התבוננות הוליסטית / שלמה על האדם בסביבת חייו.
טיפול בתנועה יכול בין השאר לעזור בשיפור מיומנויות חברתיות ואינטראקציה של אדם עם סביבתו, מאחר והטיפול בתנועה מאפשר התבוננות מודעת על תנועותיו והתנהגויותיו, על מצבו הגופני ותחושותיו והקשר שלהם למצבו הרגשי והנפשי.

למי טיפול בתנועה מתאים?

טיפול בתנועה יכול להתאים למגוון מטופלים, ממגוון גילאים ובעלי מגוון רחב של קשיים.
תרפיה בתנועה מתאימה לילדים, מתבגרים, מבוגרים, זוגות, משפחות ואף קבוצות. בטיפול בתנועה יכולים להשתתף מספר משתתפים כקבוצה טיפולית או משתתף אחד.
חשוב ביותר להדגיש כי הטיפול אינו מיועד לילדים או אנשים בעלי כשרון לריקוד או תנועה ואין כל מרכיב של בחינת יכולות התנועה או כל התייחסות שיפוטית או ערכית לתנועות האדם ו/או לגופו.

כיצד מתבצעת תרפיה בתנועה ?

לטיפול בתנועה ישנם 4 שלבים עקרוניים שמתרחשים בכל מפגש. כמובן שהמטפל מתאים את המפגש למטופל, למצבו ולרצונו לשתף פעולה.

מהם השלבים בטיפול בתנועה?

חימום גופני – בסביבה בטוחה, פתוחה ומאפשרת, מטרתו ליצור מרחב בטוח לביטוי אישי.
התכנסות – שלב בו המטפל מעודד בדרכים שונות את המטופל להתחבר לעצמו, שמטרתו העיקרית היא לאפשר סביבה נפשית בטוחה, רגועה ופתוחה.
הבהרה – שלב בו המטפל מעודד את המטופל לדיאלוג פנימי בין חלקים מודעים לחלקים פחות מודעים, הכרה בחלקיו השונים, רפלקציה עצמית, דרכה נחשפים מרכיבים נפשיים ומוטיבציות שונות המכוונות ומשפיעות על התנהגותו.
הערכה – שלב הסיום בו נערך דיון בנוגע לתובנות המשמעותיות בתהליך שעבר.
יש לציין כי הטיפול על שלביו מותאמים למטופל ומטפל מנוסה ידע להשתמש בכלים ודרכים שונות עם כל מטופל על פי גילו, יכולותיו ומוכנותו לתהליך.

מיהו מטפל בתנועה?

מטפל בתנועה הוא איש מקצוע שלמד במוסד אקדמי מוכר בתוכנית המיועדת להכשרה לטיפול באמצעות תנועה. הלימודים יכולים להיות כחלק מתואר שני או לימודי תעודה לאחר תואר ראשון. ההכשרה כוללת לימודים נרחבים בנושאים טיפוליים ופסיכולוגים, התפתחות האדם, האדם בחברה ויחסים בין אנשים ועוד קורסים מקצועיים רבים הרלוונטיים לאדם שעוסק בטיפול רגשי / נפשי. מהלך הלימודים כולל התנסות משמעותית במהלך הלימודים לרוב של 2-3 שנים לפחות, טרם קבלת ההכשרה והתעודה. מטפל בתנועה צריך להיות בעל רקע טרם הלימודים, בתנועה כגון ריקוד, אומנויות לחימה, אומנויות מין המזרח כמו טאי צי ועוד. הרקע הנדרש צריך לכלול הן לימודים בתחום והן ניסיון מעשי בתנועה או ריקוד.

מדוע דווקא במרכז רימון?

על מנת לקבל תעודה בתחום הטיפול במוזיקה, על המטפל לעבור דרך ארוכה הכוללת שעות התנסות ולמידה רבות מאד.
לא כל המקצועות הטיפוליים מפוקחים על ידי חוק או על ידי המדינה. תחום הטיפול הינו תחום פרוץ וכמעט כל אדם שירצה להציג עצמו כמטפל יוכל לעשות זאת, גם ללא הכשרה אקדמית או ניסיון רלוונטי.
אנו במרכז רימון עובדים אך ורק עם מטפלים בעלי הכשרות מוכרות וניסיון מתאים, לכל מטפל בתחומו. במהלך גיוס המטפל אנו בוחנים הן את הכשרתו האקדמית ואת ניסיונו, הן את עמידתו בנהליי אתיקה מקצועית ושייכות לאיגוד מקצועי והן מקפידים כי כל מטפל מתחייב לעמוד בכללי האתיקה ובכללים המקצועיים המתאימים.
בנוסף, אנו במרכז רימון מרכזים מגוון רחב של מטפלים ונוכל לסייע ולהפנותכם למטפל המתאים לבעיה הספציפית עימה פניתם. מטפלי המרכז מוכנים לייעץ בכל נושא. אם הופניתם לאחד ממטפלי מרכז רימון אתם יכולים להיות שקטים ובטוחים שהופניתם לאיש מקצוע מנוסה, בעל הכשרות מתאימות, כי פרטיכם ישמרו בסודיות מוחלטת, ללא חשיפה לגורמים כגון קופת חולים, כי תקבלו שירות מקצועי ובסטנדרט גבוהה, תוך אכפתיות ואנושיות. וכמו כן, גם לא תצטרכו לעבור הליכים של אבחון על ידי פסיכיאטר על מנת לקבל אבחנה פסיכיאטרית שתזכה אתכם בטיפול.
בהשארת פרטים תועברו למומחים מתאימים באזור מגוריכם ותוכלו להתייעץ עימם.

המומחים של רימון ב

טיפול בהבעה ויצירה
קובי בן-נון
אריאל, ירושלים
עברית
רות ויניאר
עברית
חגית כהן
עברית, אנגלית

עוד מאמרים בנושא

טיפול פסיכולוגי בצפון תל אביב, מרכז רימון - פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים ממלצים בצפון תל אביב
צריכים לטיפול פסיכולוגי בצפון תל אביב או טיפול רגשי בצפון תל אביב?מחפשים המלצה לפסיכולוג מומלץ לילדים ונוער בצפון תל אביב?תן לנו לעזור לכם באיתור הפסיכולוג...
אימפולסיביות - מה הפירוש? האם זו בעיה? האם יש קשר בין התנהגות אימפולסיבית לבעיות אחרות? האם ואיך ניתן לטפל בזה? ומהם דרכי הטיפול המומלצות? מומחי מרכז רימון עונים.
מה הפירוש של המילה אימפולסיביות? האם זו בעיה? האם יש קשר בין התנהגות אימפולסיבית לבעיות אחרות? האם ואיך ניתן לטפל בזה? ומהם דרכי הטיפול המומלצות?...
מרכז רימון - מומחים ביעוץ ארגוני בפריסה ארצית - יועץ ארגוני מומלץ
מהו ייעוץ ארגוני? ארגון מתפתח וצומח הוא למעשה אנשים שגדלים ומתפתחים.כדי לגרום לארגון לצמוח ולגדול, במסגרת תהליך של ייעוץ ארגוני, חשוב להכיר את התיאוריות, המודלים...
ביעוץ אררגוני בפריסה ארציתמה זה יעוץ ארגוני ואיך עובד יעוץ ארגוני יעיל? מרכז רימון - מומחים
האם שמעת על פסיכותרפיה עם אנשים? אני מאמינה שכן. אבל מהלגבי פסיכותרפיה לארגונים? מניחה שלא שמעתם על כך. זהו למעשה ייעוץ ארגוני, סוג של טיפול...
איך מאבחנים ומטפלים בדימוי עצמי נמוך וערך עצמי נמוך - מרכז רימון - מומחים בטיפול פסיכולוגי ובטיפול רגשי בפריסה ארצית
דימוי עצמי דימוי עצמי בריא חשוב מאד לבריאות הנפשית שלך, דימוי עצמי נמוך יכול גם להשפיע על המוטיבציה שלך לעשות דברים, להיות פעיל ולהצליח. דימוי...
טיפול בעזרת בעלי חיים - מרכז רימון - מומחים בטיפול בבעלי חיים על ידי מטפלים מומחים בעזרת בעלי חיים
מהו טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים טיפול בעזרת בעלי חיים היא שיטת טיפול רגשי המשלבת בעלי חיים כגון סוסים, כלבים, חתולים, ציפורים ועוד, כאשר המטרה...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת